در این سلسله مقالات قصد داریم به آموزش نحوه ایجاد یک پوسته برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس و پیکر‌بندی آن بپردازیم.

ساخت پوسته برای وردپرس بخش اول

یک پوسته وردپرس شامل مجموعه‌ای از تصاویر، فایل‌های شیوه‌نامه (CSS)، فایل‌های جاوا‌ اسکریپت (JS)، و فایل‌های PHP است که ظاهر وب‌سایت شما را ایجاد می‌کنند. به تصویر زیر دقت کنید:

wp-theme-structure

تصویر فوق ساختار اصلی پوسته وردپرس را نشان می‌دهد. یک پوسته وردپرس شامل چندین پرونده PHP است که حاوی دستوراتی به همین زبان و زبان HTML است. حال، به لیست زیر دقت کنید:

  • پرونده header.php یا سربرگ: این پرونده حاوی کد‌ها و دستوراتی است که در تمامی صفحات سایت شما در بالای آن قرار می‌گیرند. به طور مثال؛ فهرست ناوبری سایت، لوگوی سایت، آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی و اسلایدر تصاویر.
  • پرونده sidebar.php یا ستون کناری: شامل دستوراتی است که در تمامی صفحات سایت شما (و یا تعدادی از آن‌ها) در سمت راست، چپ و یا طرفین سایت قرار می‌گیرند. معمولا این پرونده‌ها شامل دستورات مربوط به ابزارک‌ها است.
  • پرونده footer.php یا پانوشت: در این پرونده کد‌های مربوط به پایینی‌ترین بخش سایت که به پانوشت معروف است قرار می‌گیرند. کد‌های قرار گرفته در این فایل در تمامی صفحات سایت شما در پایین وب‌سایت نمایش خواهند یافت.
  • پرونده index.php یا پرونده اصلی: این پرونده، اصلی‌ترین پرونده پوسته شماست که اکثریت صفحات شما از طریق آن نمایش می‌یابند.
  • پرونده style.css یا شیوه‌نامه: این پرونده نیز اصلی‌ترین فایل CSS پوسته شماست که می‌بایست دستورات اصلی پوسته‌تان را در این پوسته قرار دهید. البته شما می‌توانید بی‌نهایت فایل شیوه‌نامه دیگر نیز استفاده کنید.

اما مهم‌ترین قدم در طراحی  پوسته وردپرسی و قالب وردپرس داشتن طرح اولیه است. برای طراحی پوسته وردپرس ، ابتدا بهتر است طرح اولیه آن را به روی کاغذ بکشید، سپس آن را به HTML-CSS تبدیل کرده و پس از آن مراحل تبدیل آن به وردپرس را آغاز کنید.

در جلسه بعد با یک پوسته HTML-CSS آماده کار را آغاز خواهیم کرد و مرحله به مرحله قابلیت‌های مختلف وردپرس همچون ابزارک‌ها، فهرست‌ها، تنظیمات و … را به آن اضافه می‌کنیم. پس منتظر مقالات بعد باشید!!

اشتراک گذاری در :    

مطالب مرتبط