ساختار‌های نوشته یا Post Formats ها یکی از قابلیت‌های وردپرس است که از نسخه ۳٫۱ تاکنون در بخش کناری صفحات ارسال مطلب در پیشخوان وردپرس قرار گرفته است. همانطور که از نامشان پیداست ساختار‌ها مشخص می‌کنند که یک نوشته وردپرسی (و یا هر نوع نوشته دیگر که از این قابلیت پشتیبانی کند) چه محتوایی در بر دارند: یک گالری تصویر، یک پیوند، یک تصویر، یک نقل‌قول، یک وضعیت، یک متن کوتاه، یک فایل تصویری یا صوتی و یا یک نوشته عادی. در ادامه به بررسی هر یک از این ساختارها می‌پردازیم.

ساختار‌های نوشته

شاید مهم‌ترین و اولین سوال شما این باشد که هر کدام از این ساختار‌های نوشته چه کاربردی دارند؟! خوب، اجازه بدهید توضیح دهیم!!

  • ساختار استاندارد: قابل استفاده برای تمامی نوشته‌ها است. اما بهتر است تنها برای نوشته‌های اصلی سایت که جز هیچ یک از دسته‌های زیر نیستند به کار گرفته شوند.
  • ساختار aside یا صحبت جداگانه: که معمولا پوسته‌های بسیار کمی از آن پشتیبانی می‌کنند برای ارسال نوشته‌هایی هستند که ارتباطی با موضوع اصلی وب‌سایت شما ندارند. به طور مثال اگر وب‌سایت شما حاوی مطالبی درباره طراحی وب است و حال می‌خواهید خبری در مورد وب‌سایتتان مثلا قطعی سایت در ساعات آینده درج کنید این ساختار نوشته بهترین ساختار برای استفاده است.
  • ساختار gallery یا گالری تصاویر: این ساختار برای ارسال نوشته‌هایی است که حاوی یک گالری و مجموعه از تصاویر هستند. بخاطر داشته باشید که وردپرس خود هیچ امکان خاصی برای درج گالری تصاویر در نوشته فراهم نمی‌آورد و بدین منظور باید از افزونه‌ای مناسب این کار استفاده کنید.
  • ساختار link یا پیوند: این ساختار برای ارسال نوشته‌هایی است که حاوی یک یا چند پیوند یا همان لینک به سایر وب‌سایت‌ها است.
  • ساختار quote یا نقل‌قول: این ساختار برای درج نوشته‌هایی به کار می‌روند که از فردی دیگر نقل‌قول شده و قصد دارید آن را عینا در نوشته‌تان درج کنید. به طور مثال اگر قصد دارید در وبلاگ شخصی‌تان سخنی از یک دانشمند بزرگ درج کنید استفاده از این ساختار (و همینطور گزینه نقل‌قول در ویرایشگر هنگام ارسال نوشته) بهترین انتخاب ممکن است.
  • ساختار status یا وضعیت: از این ساختار برای ارسال مطالبی شبیه به مطالب ارسالی در میکروبلاگ‌های اجتماعی مانند تویتر استفاده می‌شود.
  • ساختار video یا فایل تصویری: همانطور که از نام این ساختار پیداست از این ساختار می‌توان برای ارسال نوشته‌هایی که حاوی یک فایل تصویری هستند استفاده کرد. باز هم بخاطر داشته باشید که وردپرس هیچ قابلیت خاصی برای درج ویدئو در نوشته فراهم نمی‌آورد و برای این کار باید از افزونه‌های موجود استفاده کنید.
  • ساختار audio یا فایل صوتی: از این ساختار برای درج نوشته‌های حاوی فایل صوتی مانند فایل یک سخنرانی و یا فایل یک موسیقی استفاده می‌شود.
  • ساختار chat یا مکالمه: این ساختار نیز مشخصا برای درج نوشته‌هایی هستند که حاوی یک مکالمه بین دو شخص است.

افزودن پشتیبانی از ساختار‌ها به پوسته

برای آن که وردپرس متوجه شود که پوسته شما از قابلیت ساختار نوشته پشتیبانی می‌کند و مهم‌تر از آن، کدام ساختار‌های نوشته در پوسته شما قابل درج هستند باید دستور زیر را در فایل functions.php قالبتان درج کنید.

دستور فوق ابتدا به وردپرس می‌گوید که پوسته شما از ساختارهای نوشته پشتیبانی می‌کند سپس نوع دقیق ساختار‌های نوشته پشتیبانی شده را مشخص می‌سازد. فراموش نکنید که باید ساختار‌های مورد نظر خود را در آرایه‌ی تابع فوق درج کنید. (ساختار استاندارد نیازی به درج شدن در آرایه این تابع ندارد و در تمامی پوسته‌ها پشتیبانی می‌گردد)

نکته مهم: دستور فوق پشتیبانی از ساختار‌های نوشته را فقط به نوشته‌ها اضافه می‌کند و به هیچ نوع نوشته دیگر افزوده نمی‌شود. برای افزودن پشتیبانی از ساختار‌های نوشته به نوع نوشته‌های دلخواه باید از دستور زیر استفاده کنید. (در مورد نوع نوشته‌ها در جلسات بعد به طور کامل صحبت خواهیم کرد و راه‌های دیگری برای افزودن پشتیبانی از ساختار‌های نوشته به نوع نوشته‌های دلخواه معرفی خواهیم کرد)

تعریف شیوه‌نامه‌ها و استایل‌های مجزا برای ساختار‌های نوشته

برای آنکه بتوانیم به هر ساختار نوشته استایل مجزایی بدهیم دو راه وجود دارد:

استفاده از تابع post_class(): برای استفاده از این تابع باید به تگ حاوی مطلبتان (تگ div, article و یا هر تگ دیگری که در پوسته شما استفاده شده است) این دستور را مانند زیر اضافه کنید.

بدین ترتیب به تمامی مطالب شما یک خصیصه (Attribute) کلاس (class) داده می‌شود و شما می‌توانید از کلاس‌های داده‌شده به هر نوشته استفاده کنید. فراموش نکنید نام کلاس داده شده به مطالب دارای ساختار به صورت format-name است. به طور مثال کلاس‌های یک نوشته می‌تواند به صورت زیر باشد:

اما این روش معمولا قابلیت‌های محدودی را در اختیار طراح می‌گذارد و آن طور که باید و شاید به طراح اجازه افزودن عناصر بیشتر به هر ساختار نوشته را نمی‌دهد. به همین منظور طراحان حرفه‌ای قالبا از دستور زیر استفاده می‌کنند:

اگر با توابع وردپرس آشنایی داشته باشید می‌دانید که تابع get_template_part() برای فراخوانی (Include) فایل‌های دیگر پوسته به کار می‌رود. به طور مثال اگر تابع فوق را به صورت زیر بازنویسی کنیم:

این تابع ابتدا تلاش می‌کند فایل content-sample.php را درون دستور فراخوانی (Include) کند و در صورت عدم وجود این فایل، فایل content.php را فراخوانی می‌کند. بنابرین به طور مثال اگر پوسته شما از ساختار‌های image,video,audio پشتیبانی کند باید دستوری که در ابتدای این بخش معرفی کردیم را در فایل single.php خود درج کرده و فایل‌های content.php (برای نوشته‌های دارای ساختار استاندارد) – content-image.php (برای نوشته‌های دارای ساختار تصویری) – content-video.php (برای نوشته‌های دارای ساختار ویدئو) – content-audio.php (برای نوشته‌های دارای ساختار صوتی) را نیز درون پوشه پوسته‌تان تعریف کنید. بدین ترتیب می‌توانید برای هر یک از آن‌ها عناصر دلخواه خودتان را پیاده سازی کنید.

این بود مبحث ساختار‌های نوشته وردپرس، در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید از بخش نظرات همین نوشته اقدام کنید.

تا مقاله بعد…

اشتراک گذاری در :    

مطالب مرتبط